• Slovenčina (Slovenská republika)
  • English (United Kingdom)


Home Výstavy Stredoeurópsky dom fotografie Romualdas Požerskis - Staré litovské mestá
Romualdas Požerskis - Staré litovské mestá

17.4.-13.5.2012

Výstava Old Towns of Lithuania predstavuje práce prominentného litovského fotografa Romualda Požerskisa, vytvorené v Kaunase, Klaipede a Vilniuse v období medzi rokmi 1974–1985. Fotografovaním starých miest v najväčších mestách Litvy sa autor sústreďoval nie na architektúru či mestskú krajinu, ale na ľudí, ktorí v nich žijú. R. Pozerskis vytvoril sériu fotografií, ktorá pokračuje v tradícii humanizmu Litovskej školy fotografie, a zároveň k tejto tradícii pridal jeho vlastný výrazne dramatický a melancholický pohľad.

Fotografia nie je hodnotná iba v rámci umelecného výrazu, ale taktiež ako vizuálny dokument. R. Pozerskis urobil fotografie starých litovských miest v čase, kedy sa rýchlo a výrazne menili. Výklady obchodov, autá a oblečenie, alebo iné prvky životného štýlu, ktoré sú vo fotografiách zachytené nám dnes prinášajú hodnotné informácie o živote z dávnej minulosti.

R. Pozerskis videl generalizovaný výraz základnej ľudskej skúsenosti v zvláštnych náznakoch, v zvláštnom období, a to je dôvod prečo sa zdá, že na rozdiel od pôvabu dnešných miest bol v starých mestách priestor pre individualitu a ľudskosť. Fotografia tých časov ako taká sa zdá iná ako práce súčasných fotografov - The photography of those times itself seems to be different than works of the contemporary photographers – presadzujúca ľudskosť a zároveň nás núti to prehliadnuť akokeby to bol nedosiahnuteľný ideál.


Romualdas Požerskis sa narodil vo Vilniuse, 7 júla, 1951. Od roku 1969 až do 1975 študoval elektrické inžinierstvo na Inštitúte polytechniky v Kaunase. Po skončení školy začal pracovať vo Spoločnosti umeleckých fotografov Litvy. Od roku 1976 je R. Požerskis členom Litovskej fotografickej únie. Od roku 1993 pôsobí na Vytautas Magnus University v Kaunase, kde prednáša históriu a estetiku fotografie. Od roku 2011 je profesorom na Vytautas Magnus University, katedra súčasného umenia, v Kaunase.

V roku 1990 sa stal víťazom Národnej ceny Litvy, čo je najvyššie ocenenie v oblasti kultúry v Litve. V roku 2004 získal R. Požerskis na Viednskej univerzite cenu Alfreda Toepflera, patróna umenia v Hamburguwas, za jeho prínos v rámci podpory a zachovania kultúrneho dedičstva Strednej a Východnej Európy.

 
Sponzori / O organizácií / Kontakt / SiteMap / Unsubscribe
Sedf.sk