• Slovenčina (Slovenská republika)
  • English (United Kingdom)


Home Exhibitions Central European House of Photography Juh Európy na začiatku 20. storočia 19.6.- 1.7.2012
Juh Európy na začiatku 20. storočia 19.6.- 1.7.2012
There are no translations available.

Táto výstava je fotoprechádzkou po mestách Málaga a Sevilla v posledných rokoch prvého desaťročia 20. storočia. Súbor 50-tich fotografií vychádza z jedného z najzaujímavejších ikonických odkazov španielskej fotografickej panorámy konca 19. a začiatku 20. storočia: Thomasovho fondu, ktorý je zachovaný v Historickom archíve Katalánskeho inštitútu fotografických štúdií, ktorého časť súvisiacu s Andalúziou zdokumentovalo a na základe pôvodných negatívov zdigitalizovalo Centrum technológie obrazu Univerzity v Málage.

Výstava je koncipovaná z dvoch uhlov pohľadu, ktoré sa navzájom dopĺňajú: na jednej strane výberom tých fotografií,
ktoré najlepšie reprezentujú identifikačné znaky uvedených španielskych veľkomiest, čo sa týka mestskej krajiny,
sociálneho kolektívu a kultúrnych čŕt, ktoré ich začiatkom 20. storočia odlišovali, pridŕžajúc sa vždy kritéria fotografického výberu,
technickej a umeleckej kvality materiálov, ktoré sú predmetom zbierky. Na druhej strane je tu snaha umiestniť autora alebo autorov záberov do momentu,
kedy robia svoju prácu, či už z pohľadu technicko-fotografického, berúc do úvahy podmienky, ktoré kladie doba výroby, alebo špecifických charakteristík,
ktoré sa zbiehajú v zobrazovaných objektoch.
Mesto Málaga
Pri poslednom oblúku európskeho pobrežia Stredozemného mora, neďaleko hranice s Atlantickým oceánom, s
a nachádza starodávne mesto Málaga. Mestský prímorský priestor, ktorý uchováva spomienky na prehistorické kultúry Feničanov a Rimanov
a o niečo neskôr, takmer o osem storočí, na veľkoleposť kultúry Al-andalus. Koniec tejto epochy, v ktorej má stredoveký svet svoje vlastné a rozlišovacie konotácie,
je totožný s objavením Ameriky. Staré Stredozemné more sa rozpína, zatiaľčo prístavné mesto Málaga rozširuje svoje námorné obzory a orientuje sa na zaoceánske plavby.
V priebehu 19. storočia došlo k nového ekonomickému rozmachu a v Málage vznikla séria priemyselných komplexov,
čím sa mesto stalo jedným z najhorúčkovitejších španielskych miest a ako prvé nastolilo obchodné vzťahy s bývalými juhoamerickými kolóniami.
Keď koncom storočia takmer vymizla priemyselná sieť, v 60-tych rokoch 20. storočia sa Málaga postupne stala referenciou na svetovej turistickej scéne.
Je známa ako hlavné mesto Slnečného pobrežia a vďaka priaznivosti klímy sa radí medzi najobľúbenejšie miesta stredozemného pobrežia.
Zábery, ktoré ponúkame, predstavujú fotografickú prechádzku mestom na prelome týchto dvoch období – konca priemyselnej éry a predchodcu turistického fenoménu.
Mesto Sevilla
Na dolnom toku rieky Guadalquivir, neďaleko ústia do Atlantického oceánu, Sevilla je, a vždy bola, jedným z veľkých španielskych miest,
ako aj historicky významným riečnym prístavom Iberského polostrova.
Sevilla je miestom stretnutia najrozmanitejších kultúr: Tartézania, Feničania a Rimania zanechali veľavravné dôkazy o svojej prítomnosti v tejto zemi.
Arabské “andalusí” obdobie urobilo po úpadku Córdobského kalífátu zo Sevilly hlavné mesto hispánskej moslimskej ríše,
a to až do jej dobytia kresťanmi na čele s kráľom Ferdinandom III, zvaným Svätým, ktorého pozostatky odpočívajú v jeho katedrále.
Po objavení Ameriky sa sevillský prístav stal oficiálnym sídlom obchodu s kolóniami španielskej ríše.
Počas 17. storočia bola Sevilla najobývanejším, najbohatším a najznámejším mestom v celom Španielsku.
V 18. a 19. storočí bola najnavštevovanejším mestom: cudzinci neabsolvovali ani jedinú cestu do Španielska bez toho, aby navštívili Sevillu.
Dnes je hlavným mestom Andalúzskej autonómnej oblasti.
Fotografická prechádzka po Seville sa datuje v rozpätí rokov 1908-1910 a zahŕňa aj dva obrázky architektonických prvkov Svetovej iberoamerickej výstavy z roku 1929.
 
Sponzori / About us / Contact / SiteMap / Unsubscribe
Sedf.sk